środa, 8 września 2010

Notatki z podróży - Chińska gorączka c.d.

nadal Malbork:
Na wieży - ja i kawałek Przemka


Na wieży: Przemek i skrzywiona ja :)


Malbork z góry:
Chłopiec i jego klocki ;) - największy na świecie obraz z klocków lego - kopia "Bitwy pod Grunwaldem" wykonana własnym sumptem przez Polaka z Kanady, w bagatela - 3 lata.


Makietka


Kominkowanie c.d.

(na marginesie: nie wiem, od kogo dostaliśmy tę grę, ale jest świetna :D:D:D)

Głowa:


Dzień kolejny - Szteklin:

Na koniku


I kto ma dłuższy ogon???Akuku
Chyba nabroiliśmy...

Kontakty z naturą ;)
Była jeszcze mysz za kominkiem, ale mimo dokarmiania biszkoptami nie dała się namówić na współpracę Żaba też szybko zwiała.

Państwo Kasztelaństwo Korożaństwo :D
Dzień następny:

Szteklin


Takie zabawy
To dokąd dzisiaj?Nie nasze flasze


Magna Carta Dworu

Pelplin:

Fantastyczne miejsce. W muzeum diecezjalnym mają najdroższą książkę na świecie (prawie ją ukradliśmy, w każdym razie udało nam się włączyć alarm, niemal przypłacając to zawałem :D) - jeden z pierwszych egzemplarzy Biblii Gutenberga, wyjątkowy, bo z odciśniętym przypadkiem na jednej ze stron kształtem użytej czcionki drukarskiej. Na podstawie tego odcisku udało się zrekonstruować prasę użytą przez Gutenberga. Pelpliński egzemplarz jest bodaj najlepiej zachowanym w ogóle i jedynym w Polsce. Naprawdę robi wrażenie.

Bramy Jerycha
(oryginał w Ziemi Świętej)

Niesamowita jest też pelplińska Katedra. Sam gmach jest gotycki i ogromny, jego wielkość podkreśla jeszcze strzelistość wieżyczek i ostrołuków. Z oryginalnego wyposażenia zachowały się stalle (zdjęcia nie oddają ich piękna) z czarnego dębu, jeden z najcenniejszych okazów ówczesnej roboty snycerskiej.

Reszta wyposażenia jest barokowa. Wchodząc byliśmy oszołomieni przepychem i bogactwem tej świątyni. 30 (!) ołtarzy, freski, stalle,  płyty nagrobne pelplińskich biskupów, witraże... - nie wiedzieliśmy co podziwiać najpierw. Zdjęcia nie oddają nawet cząstki piękna tego miejsca.

Sklepienie gwiaździsteGotyk


Dwaj wandale ekologiczni (Samson i Przemysław) rozdzierają ginący gatunek:


Święta Marta (coś chyba jest w tych imionach):

Zbawy po drodze do Gniewu - psychodeliczne rolki i ja w lusterku :)C.D.N.


Pin It Now!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz